Biografia:


SLOVAK

Avril Ramona Lavigne sa narodila pre šialenosti. Už ako dieťa  chcela byť vždy stredobodom pozornosti. Narodila sa v Belleville, Ontario (Kanada) 27. 9. 1984 v znamení váhy , jej výška je 157 cm a váha 54 kg. Jej farba očí je modro-zelená , vlasy blond.Má mladšiu sestru Mitchelle a staršieho brata Mathewa , otca Johna a mamu Judy. V meste, v ktorom prežila väčšinu svojho života - Napanee, Ontario - , nikto netušil, že by sa mohla niekedy zrodiť nejaká hviezda. "Vždy som vedela, že budem robiť to, čo chcem" hovorí, "spomínam si, že keď som bola mladšia, stála som na svojej posteli akoby na javisku, spievala som z plných pľúc a okolo seba som si predstavovala tisíce ľudí." Spievať začínala v kostole a vtedy si ju všimli hľadači talentov z Arista Records a odišla do New Yorku. Zoznámila sa s manažérom Aristy - Antoniom L.A. Reidom - ktorý sa jej ujal. ,,Každé dospievajúce dievča by chcelo vyzerať ako Britney, no s Avril je to presne naopak. Mnohé dievčatá sú ako ona.V 16-tich sa presťahovala na Manhattan a začala pracovať na svojom debutovom albume. Ponorila sa do toho naplno. "Milujem písanie" vysvetľuje, "keď som bola v depresiách a chcela som preč, vzala som si gitaru a začala som na ňu hrať. Gitara bola občas ako môj terapeut." Avril lietala medzi štúdiom a bytom na Manhattane. "Začala som pracovať z mnohými ľuďmi, ale necítila som, že by ma piesne reprezentovali. Preto som začala písať svoje piesne sama. Chcela som robiť hudbu sama. Boli to veľmi ťažké časy." Los Angeles dal Avril čerstvý vzduch, ktorý už potrebovala. Tu sa zoznámila s producentom a textárom Clifom Magnessom. "Páčil sa mi našla som konečne chlapca pre seba" bola nadšená. "Bol to zároveň aj môj sprievodca po L.A., dobre sme si rozumeli." Niektoré piesne do albumu Let Go boli práve od neho. Hneď potom sa Avril zoznámila s Network Management, u ktorých začínali Dido, Coldplay a SUM 41. Teraz je album konečne na svete! Avril má naozaj radosť a usporiadáva turné aj so svojou skupinou, ktorá je zložená zo sk8 punkových chlapcov. "Bola som vždycky ako chlapec a stále sa tak aj cítim. Nikdy som nemala žiadne naozajstné kamarátky. V zime som hrala hokej a v lete som zasa hrala basketbal.
"Prichádzam, očisťujem svoju myseľ, píšem čo cítim, nezaujíma ma, či si myslia ostatní" hovorí Avril. "Obliekam sa ako chcem, robím to čo chcem a spievam ako chcem." Nemohla som už ďalej čakať. Chcem, aby ľudia poznali moju hudbu, ktorá je ozajstná a priamo z môjho srdca." Stala sa výnimočnou osobou, ktorá začala ľudí oslňovať svojim hlasom, charakterom a vlastným štýlom! Chcem, aby ma ľudia rešpektovali." Avril nemá rada, keď ju volajú punkerkou. ,, Punkeri nevystupujú na MTV. "Mnohí neprajníci však tvrdili, že úspech Avril spočíva len v jednom úspešnom albume. Avril však v roku 2004 vydala svoj druhý album s názvom "Under My Skin" . ,,Myslím, že som prešla veľkou zmenou" . ,,Pri nahrávaní albumu som mala nad všetkým prehľad a s výsledkom som náramne spokojná." Tretí album by sa mal na trhu objaviť  17.apríla 2007. Avril Lavigne chce pokračovať v zabehnutých šľapajách, no trošku pritvrdiť a písať piesne pozitívne, pretože prežíva obdobie plné krásnych zmien...
 

 


ENGLISH (official biography)Avril Lavigne is a girl who knows what she wants. And when it came to writing her eagerly awaited third album, The Best Damn Thing, she had one very clear goal in mind: To make it fun. While touring in 2004 for her last album, Under My Skin, which sold more than 8 million copies worldwide, the Canadian-born punk-pop dynamo found that her favorite songs to play were the faster, more up-tempo songs—so she resolved to make a record that captured the kind of high-spirited, full-throttle energy that she loved to unleash on-stage.

The Best Damn Thing is brimming with gutsy guitar riffs, instantaneously catchy sing-along party-starting choruses, power pop punk, and rebellious rock ’n’ roll attitude. It’s a marked departure from the darker, more introspective tone of Under My Skin—and on tracks such as the defiant, riotous, kiss-off-to-a-cheating-boyfriend “Everything Back But You,” Avril took pleasure in creating scenarios for her lyrics that weren’t, as she says, “straight out of my diary.” The result is a collection of songs that reveal just how far she’s evolved as a songwriter and singer, from the sassy, empowering “I Can Do Better” (one of Avril’s personal favorites) to the irrepressible first single “Girlfriend”—which unexpectedly combines a hip-hop beat with beefy power chords, hand-claps, and a chanted girl-group-style chorus with a punk rock twist—to the emotional ballad “Keep Holding On,” which she wrote at the request of 20th Century Fox for the studio’s fantasy/adventure film Eragon.

As an artist with a keen and well-trained ear for powerful, magnetic pop melodies, Avril was intensely involved in every aspect of The Best Damn Thing’s creation: From being fiercely independent while writing her own songs (“I didn’t have an A&R guy on this record,” she emphasizes. “I knew exactly how I wanted it to sound”), to choosing her producers and musical collaborators, to obsessively going back and tweaking guitar tones and drumbeats in the studio, she worked hard to ensure that it would be her best record yet.

The album features the production skills of Butch Walker (who has also produced The Donnas, American Hi-Fi, and Avril’s second album, Under My Skin), Dr. Luke (Pink, Lady Sovereign), Rob Cavallo (Green Day, My Chemical Romance, Goo Goo Dolls), and her husband Deryck Whibley (from Sum 41). The process turned out to be a blast: “I didn’t know making a record could be so fun,” she says. She was eager to work with her good friend Butch again, as she says, “What’s great about Butch is that he’s a talented artist as well as being an incredible producer.” And about collaborating with Dr. Luke, she adds, “Luke and I had a really good connection and chemistry.” The relaxed atmosphere in the studio comes across in the songs themselves—Avril’s laughter rings out in “I Can Do Better,” and in “Girlfriend” you can hear her, she says, “playing a beer bottle” (by blowing into it) in the last few choruses.

Four of the songs on The Best Damn Thing—“Innocence,” “Hot, “One of Those Girls,” and “Contagious”—were co-written with Avril’s former bandmate Evan Taubenfeld. “Evan is one of my best friends in the world,” she says, affectionately. “He’s been with me since day one”.

Of course, all of the spiky, buoyant energy that drives the album will come to life in the live show that Avril is planning for her tour later this year—she has assembled a new band, and is even bringing along two dancers (“I’m doing choreographed dancing for the first time ever,” she grins. “It’s going to be such a blast”).

A great deal has happened in Avril Lavigne’s life since she released her debut album, Let Go, in 2002, when she was 17 years old. That album snagged 8 Grammy nominations and four Juno Awards (including Album of the Year and New Artist of the Year), spawned the anthemic hit singles “Complicated,” “Sk8ter Boy,” and “I’m With You,” and sold more than 16 million copies world-wide. Under My Skin cemented the Napanee, Ontario native’s superstardom, entering U.S., Canadian, and U.K. charts at #1, unleashing smash singles “Don’t Tell Me” and “My Happy Ending,” and collecting three more Juno Awards along the way.

In 2006, Avril married Sum 41’s Deryck Whibley and branched out into acting, appearing in Richard Linklater’s Fast Food Nation and lending her voice to Dreamworks’ animated film Over the Hedge.

She may be a bit more sophisticated these days, but she’s still peerless, and still fearless. The Best Damn Thing is Avril Lavigne at a new stage in her life; she’s passed through the shadows of teen angst and emerged in a spotlight, ready to have fun and rock out and yes, even dance. It is, just as she intended, the best damn thing she’s ever done.